Svatební Expo

Fotobudka – Skvělá zábava pro vaši svatbu

Vyzpovídali jsme za vás Martina Proška, majitele Fotonauta – největšího poskytovatele fotobudek v České republice – a zeptali jsme se ho co fotobudky vlastně umí a jak se v nich vyznat.

            

Fotobudka - Co to vlastně je?

 Za ty roky, co fotobudky v České republice fungují, mám pocit, že už se s nimi na nějaké akci setkal každý. Nicméně alespoň jednoduše – lidé se před fotobudkou baví, fotí a za několik málo vteřin si rovnou odnášejí hotovou fotografii na památku. U těch pokročilejších si můžete fotky hned poslat na e-mail nebo sdílet na sociální sítě.

Mluvíte v množném čísle, kolik fotobudek je nyní na trhu?

 Česká republika zažívá s fotobudkami podobný boom, jako to bylo v jednu dobu se slevovými portály. Co vím, tak je jich teď jen v České republice víc než padesát. Těch kvalitních, za které bych dal ruku do ohně, ale jenom pár. Tři, maximálně čtyři. Včetně Fotonauta.

Zmínil jste Fotonauta, což je vaše značka fotobudek...

 Přesně tak. Jsme přímými výrobci i provozovateli fotobudek Fotonaut, které si lidé pronajímají na večírky, oslavy, propagační akce, plesy, konference, veletrhy i svatby. V České republice jsme se 13 fotobudkami největší, máme za sebou víc jak 2.200 úspěšných akcí. Zúčastnili jsme se například znovuotevření České ambasády v Londýně a každoročně jsme také partnery Českého lva, Designbloku, křtu Fashion Bible a předávání reklamních cen EFFIE a Creative Design Award. Pokud hledáte skutečně kvalitní fotobudku, asi budeme jedni z těch, které byste poptala :)

Jsou mezi fotobudkami nějaké rozdíly?

 Boom fotobudek v České republice byl tak obrovský a rychlý, že se lidé nemají šanci vyznat v tom, která fotobudka je kvalitní a která ne, a orientují se pouze podle ceny. Nicméně je to jak s auty - vždy vás pravděpodobně dovezou z bodu A do bodu B, ale některá jsou Kia a některá Porsche. A stejné je to s fotobudkami. Fotka vám z nich „vypadne“, ale v jaké kvalitě a jak kvalitní je celá poskytovaná služba, to je otázka. Pokud už za svatbu utratíte vyšší desítky až stovky tisíc za jediný den, rozhodně bych doporučoval na fotobudce nešetřit a jít po kvalitě.

Tomu rozumím, ale "porsche" si skutečně většina lidí pořídit nemůže - když použiji vaše přirovnání.

 To vás zase trochu uklidním - každý měsíc nám chodí kolem 60 poptávek na svatby, reálně jezdíme kolem 50 - 120 akcí každý měsíc, podle sezóny. Díky velkému množství akcí se nám daří zachovat cenu na úrovni o několik řádů méně kvalitních fotobudek. Také se snažíme vycházet svatbám vstříc víc, než velkým korporacím, které nepočítají každou tisícikorunu. Ale abych byl v odpovědi úplně fér - lidé mají představu, že fotobudka na večer stojí kolem 3 tisíc. Pokud chcete ale poskytovat kvalitní službu a sečtete náklady na každou akci, skutečně nejste schopni se dostat třeba ani na šest, sedm tisíc za večer. Takový provozovatel už někde dělá kompromisy a ve výsledku se to v kvalitě musí odrazit. Otázka je, zda těch ušetřených pár tisíc za to stojí, to už si každý musí rozhodnout sám.

Jak tedy poznáme kvalitní fotobudku?

 Těch ukazatelů je hned několik - koukněte do webové galerie fotobudky, prohlédněte si fotky, jestli se vám líbí, nechte si od fotobudky poslat referenční fotografie, a to klidně i poštou. O to mít krásné fotky vám jde přece především. Poptejte cenu, zjistěte si, co všechno obsahuje, jak se vám líbí jejich pozadí, rekvizity, ale i samotná fotobudka, zda bude na vaší svatbě ozdobou nebo naopak. Také je dobré orientovat se podle referencí či počtu akcí. Pokud má za sebou fotobudka tisíce odjetých akcí pro největší světové společnosti, pravděpodobně to nebude náhoda.

Existují, za ty roky, ve světě fotobudek nějaké novinky?

 Poskytovatelé fotobudek se předhánějí v tom, kdo nabídne víc hitech novinku, která tu ještě nebyla, což je podle mě naprosto zbytečné. Gify, video, boomerang, slow motion, 360°focení - jakkoliv tyto funkce Fotonaut umí také, klientům se je snažíme spíše vymlouvat a vysvětlit jim, že kouzlo fotobudky je v tom, že si lidé okamžitě odnášejí hotovou fyzickou fotografii. Pokud se jedná jen o natáčení gifů, videa apod., vlastně dost draze suplujete klasický mobil, který tyto funkce už umí také. Proto stále doporučuji zůstat u klasické fotografie.

A otázka na závěr - Není to vlastně zbytečné utrácet za fotobudku?

Pokud se ptáte na to, zda váš sňatek bude platný i bez fotobudky, tak vás můžu uklidnit – bude :) Za ty roky fungování vám ale můžu ukázat desítky e-mailů, ve kterých nám novomanželé děkují za jednak nádhernou vzpomínku v podobě fotek, ale i za to, že Fotonaut byl na jejich svatbě opravdu největší zábava a atrakce, díky které se jejich hosté nenudili a jen nekorzovali a nejedli.

Více informací o fotobudkách Fotonaut najdete na stránkách www.fotonaut.cz
nebo na Facebooku: https://www.facebook.com/TheFotonaut 

 FOTONAUT EVENTS S.R.O.
 Na Příkopě 393/11
 110 00 Praha 1
 telefon: +420 605 387 276 
 email: info@fotonaut.cz 

   


  

 
  

  

 

PŘEČTI SI ONLINE