Svatební Expo

Co jste vždy chtěli vědět o prstenech

Co jste vždy chtěli vědět o snubních prstenech a neměli se kde zeptat

Svatební přípravy patří k oblíbeným radostem všech žen. Úvahy o hostech, výzdobě a barvách jsou hravou součástí plánované cesty životem. I výběr snubních prstýnků tak má svůj čas. Myslíte, že je snadné zvolit správné obroučky, které budete nosit po zbytek svých dní? Inspirujte se naším průvodcem snubními prsteny, ať vás nic nezaskočí. Nahlédneme spolu na možnosti ideálního materiálu, tvaru nebo zdobení. Seznámíme se i s tím, proč se nosí na levém prsteníčku a kam vyrazit na jejich nákupy.

Rozdíl mezi zásnubními a snubními prsteny

Pojďme si pro jistotu projít základní odlišnosti mezi těmito prsteny. Hlavní rozdíly uvidíte ve vzhledu a symbolice.

Zásnubní prsten

 • Obroučku z ušlechtilého kovu ozdobenou diamantem navléká muž své vyvolené ve chvíli, kdy ji žádá o ruku. Přijetím se žena muži symbolicky zaslibuje.
 • Najdete ho na levém prsteníčku zasnoubených dívek. Ve východních kulturách si prsten navlékají i muži, aby ukázali, že jsou zadaní. V našem zeměpisném pásmu se však jedná spíše o něco výjimečného.
 • Klasický zásnubní prsten tvoří zlatý kroužek s třpytivým briliantem v krapnách. Vzhled však zpravidla odpovídá vkusu snoubenky. Podstatné je, že se vždy jedná o ušlechtilý kov doplněný jedním či více diamanty anebo drahokamy.
 • Cena se pohybuje v mezích možností snoubenců. Obvykle bývá dražší než snubní prsten, především kvůli zdobení.

Snubní prsteny

 • Muž navléká snubní prsten ženě a žena muži ve chvíli, kdy je k tomu před oltářem vyzve oddávající. Na prstě by ho manželé měli nosit po celé manželství.
 • Slib lásky a věrnosti v podobě kroužku spatříte na prsteníčku ženicha i nevěsty.
 • Tradičně se jedná o dva stejné kroužky ze zlata v podobě, která vyhovuje oběma partnerům. Kvalitní kov musí odolat každodennímu nošení po řadu let. Kromě zlata se proto snoubenci uchylují i k platině.
 • Dámy nosívají hladké obroučky, někdy zdobené diamanty, drahokamy nebo gravírem. Mužská variace prstenu bývá jednodušší. Trendy směřují k tomu, že oba kroužky nemusí být stejné, zpravidla je spojuje jediný prvek.
 • Snubní prstýnky mají často nižší cenu než ty zásnubní. Toto pravidlo však neplatí vždy, neboť hodnota se odvíjí od volby materiálu a zdobení.

      

Snubní prstýnky podle typu

Snubní obroučky našich babiček a maminek mají nejčastěji podobu hladkých kroužků ze žlutého zlata bez zdobení. Dnes však klenotnictví umožňují mnohem širší a zajímavější nabídku. Dovolte nám seznámit vás se základním dělením, které vám usnadní orientaci. 

Klasické snubní prsteny

Minimalismus a klasiku v sobě nesou obyčejné obroučky. Hladký a nezdobený design odpovídá každodennímu životu. Na první pohled mohou působit nudně, avšak kruh symbolizující nekonečno nudný být nemůže. A protože na detailech záleží, soustřeďte se na volbu správného profilu šperku.

 • Komfortní typ je jemně zaoblený a jednoduše ho přetáhnete přes kloub. Díky jeho tvaru se nikde nezařezává a je velmi pohodlný a elegantní.
 • Plochý typ v průřezu odpovídá zrcadlově obrácené D. Na prstu pěkně sedí a oblíbí si ho především minimalisté.
 • Půlkulatý typ se vrací do minulosti a jeho profil připomíná D. Ideálně padne, avšak vnitřní rovná ploška může ztížit stahování prstenu z prstu.
 • Kulatý typ je zaoblený z obou stran. Protože jeho tvar je vskutku specifický, vyrábí se velmi úzký (1,5-2 mm). Zaujme především sportovní typy.

Zdobené snubní prsteny

Vedle hladkých kroužků se prosazují i ty, jejichž krásu podtrhují diamanty, drahokamy, různé úpravy povrchu, rytí, vyřezávání, gravírování a kombinování ušlechtilých kovů. Určitou roli hraje i profil obroučky.

Netradiční snubní prsteny

Tyto prstýnky vás osloví, pokud toužíte po originalitě. Symbolizují odvahu, výjimečnost a snahu odlišit se od konvenčního pojetí. Nechte se svést nezvyklou úpravou povrchu, a to nejen na dotek, ale i barevně. Dejte šanci černým rutheniovým obroučkám, vyzkoušejte si kousky spletené ze zlata několika odstínů. Jedinečnost se skrývá i v gravíru dle vašeho vkusu. Zlatníci dokáží prsteny ozdobit neotřelým výřezem, kdy spolu oba kroužky mohou vytvořit unikátní romantický vzor. Dámské obroučky bývají odvážnější, kdežto pánské se více drží tradic.

Eternity snubní prsteny

Pokud vám přijde tradiční design snubních prstýnků moc obyčejný, prozkoumejte soupravu dámského eternity kroužku a pánské jednodušší variace. Objevte broušené třpytivé drahokamy, tak typické pro eternity prsteny. Modely posázené čirými, modrými nebo černými diamanty střídají kousky ozvláštněné olivíny, turmalíny, safíry nebo smaragdy. Fascinující kombinaci představují prstýnky, na nichž diamanty střídají drahokamy.

Eternity navíc znamená věčný. Vstupte do nového života symbolicky.

Set snubního a zásnubního prstenu

Absolutní dokonalost v sobě nesou zásnubní sety. Tvoří je perfektně sladěný zásnubní a snubní prsten, které do sebe skvěle zapadají. Zásnubní obroučka bývá zdobenější a poznáte ji podle výrazného solitérního kamene. Opravdu mistrovská klenotnická práce zajišťuje, že při zběžném pohledu ani nepoznáte, kde jeden kroužek začíná a kde druhý končí. Pánové se koupí zásnubního setu vyvarují budoucích potíží při výběru snubního prstenu, neboť prsteny spolu budou vždy ladit. Muže obvykle čeká kromě snazšího nákupu i nižší cena, nicméně musí pořídit ještě snubní prsten pro sebe.

Vintage snubní prsteny

Jestliže máte blízko k historii a líbí se vám věci, z nichž dýchá duch dob dávno minulých, hledejte snubní prstýnky v antikvariátu. Naše klenotnictví však nabízí i nové modely ve vintage designu. Snadno podlehnete propracovaným obroučkám, které elegantně zdobí drahokamy nebo ornamentální rytiny. Zvolíte pár, kdy pánský kroužek je hladký a decentní, kdežto dámský vypadá jako z pohádky? Nebo upřednostníte totožné kousky, kdy jeden je užší a druhý širší? Gravír se inspiruje rostlinnými nebo secesními motivy.

      

Rozdělení snubních prstenů podle materiálu

Základem je vždy odolný a kvalitní materiál. Snubní prsteny musí vydržet po celá desetiletí a odolat všem negativním vlivům běžného nošení. Proto se tyto obroučky zpravidla vyrábějí ze zlata nebo platiny. Podívejme se spolu na výhody a nevýhody jednotlivých ušlechtilých kovů.

Zlato

Velice oblíbeným materiálem bývá klasické zlato. Zaujme snadným zpracováním, neboť jeho tvrdost se na Mohsově škále pohybuje mezi 2,5 a 3. Osloví vás ale i jeho barevné možnosti. Kvůli měkkosti se nepoužívá ryzí zlato, ale spíše 14kt (585/1000) a 18kt (750/1000). Při koupi si nezapomeňte zkontrolovat puncovní značku, která potvrdí kvalitu kovu.

Žluté zlato obsahuje stříbro a měď a patří ke klasice. Milují ho nevěsty s oblibou historie a rodinných tradic.

Růžové zlato je zbarveno mědí a stává se trendem posledních let. Dokáže si podmanit srdce romantických nevěst.

Bílé zlato doplňuje příměs stříbra a palladia. Nevtíravý odstín dobře ladí s dalšími klenoty a oblečením. Bývá nejčastější volbou snoubenců.

Poslední roky stoupá popularita snubních prstenů z kombinovaného zlata. Mix bílé a růžové dodává originalitu a neotřelost. Skutečně jedinečné kousky spojují všechny tři odstíny.

Výhody Nevýhody

Barevná stálost

Možná alergie na příměsi

Snadno upravitelná velikost prstenu

Možné poškrábání

Široké možnosti úpravy povrchu

Chemická odolnost

 
Platina

Stříbrnošedá decentní barva ušlechtilého kovu dobře ladí s běžným i slavnostním oblečením. Platina tvrdostí překonává zlato, na Mohsově škále se pohybuje okolo 4-4,5. Při běžném nošení tak prstenu nehrozí poškrábání. I tento vzácný materiál podléhá kontrole státního puncovního úřadu a ze zákona musí obsahovat dvě puncovní značky, jež potvrzují jeho kvalitu a ryzost. Jedná se o luxusní a kvalitní kov.

Výhody Nevýhody
Hypoalergennost Cena
Chemická odolnost Nevhodná pro gravír kvůli tvrdosti
Barevná stálost
Vysoká ryzost
Velká odolnost vůči mechanickému poškození

Stříbro

Podle Mohsovy stupnice se ušlechtilý kov pohybuje na 2. Oslovuje bílošedým odstínem, který se výborně kombinuje s dalšími doplňky. S relativně levným materiálem si klenotníci dobře poradí, přesto ho na výrobu snubních prstýnků nedoporučují. Nepříliš odolné stříbro se totiž lehce zdeformuje a navíc černá. Pokud se však rozhodnete pro stříbrné prsteny, dbejte na to, aby jim nechyběla puncovní značka (ryzost se tradičně rovná 925/1000). Ujistěte se, že vybrané obroučky jsou potažené rhodiem, které jejich povrch zpevní a sníží riziko černání.

Výhody Nevýhody
Cena Černání
Perfektní pro gravír a osazování drahými kameny Nízká odolnost (snadné poškrábání)

Další materiály

Snubní prsteny lze vytvářet i z dalších materiálů. Podívejme se spolu na další ušlechtilé kovy, které znamenají originální alternativu.

 • Titan: velmi lehký, barevně stálý, tvrdý a odolný kov, který působí futuristicky.
 • Nerezová ocel: levný, hypoalergenní kov odolný vůči poškrábání; z tohoto kovu seženete snubní prsteny do 5 000 Kč.
 • Keramika: odolný materiál nejčastěji s příměsí titanu.
 • Dřevo: zajímavý trend, obvyklejší jsou dřevěné intarzie v kovovém těle.
 • Palladium: velmi tvrdý, hypoalergenní a lehoučký kov, využívá se však spíše jako příměs, neboť práce s ním je komplikovaná.
 • Wolfram: netradiční materiál, který vyniká tvrdostí a hustotou, vydrží dlouho lesklý a nepoškrábaný.

      

Rozdělení snubních prstýnků podle zdobení

Zajímá vás, jak lze snubní prsteny zvýraznit a ozdobit? Zpravidla bývá výraznější dámský kroužek. Při zdobení existuje celá škála možností. Fantazii snoubenců a umu klenotníků se meze nekladou. Klasické obroučky objevíte v každém obchodě. Pro zajímavější a originální kousky vyražte do specializovaných zlatnictví.

Diamanty

Snubní prsteny stále častěji zdobí diamanty. Úchvatné a třpytivé kameny oslovují nadčasovou elegancí už po celá tisíciletí. Vedle oblíbených briliantů věnujte pozornost i moderním markýzám a smaragdům nebo romantickým srdcím.

Při volbě obrouček hleďte i na kvalitu drahých kamenů. Nechte se od obchodníka seznámit s barvou, brusem, čistotou a karátovou hmotností diamantu, a pořizujte si pouze ty, které mají certifikát z renomované laboratoře (GIA, IGI, ČGL atd.). Pokud chcete, aby váš snubní prsten ladil se zásnubním, podívejte se po modelech doplněných drobnými kamínky v pavé osazení.

Jestliže toužíte po diamantech, ale hledáte originalitu, seznamte se s fancy barevnými kameny. Odvážný a romantický prvek v sobě nesou jemně i sytě zabarvené modré, růžové, zelené a žluté diamanty. Pokud vám není cizí minimalismus, vyzkoušejte černé diamanty z hlubin vesmíru.

Drahokamy

Svět snubních prstenů se díky drahokamům stále více vybarvuje. Jedinečnost modrofialových tanzanitů vás přenese do srdce Afriky, z něhož pocházejí. Něžnost růžových morganitů v sobě ukrývá velkou dávku romantiky. Mechově zelené smaragdy uklidňují, kdežto královsky rudé rubíny jiskří úchvatným ohněm.

Úpravy povrchu

Textura představuje zajímavý způsob, jak proměnit vzhled prstenu. Volit lze z různých technik opracování povrchu, přemýšlejte však i o nárocích na údržbu. Přemýšlíte o lesklém, nebo matném povrchu?

Lesklý povrch charakterizuje klasický vzhled, kdy se kov vyhladí do zrcadlového lesku.

 • Leštění (polishing): jemným broušením zlatník z povrchu kovu odstraní rýhy a nepravidelnosti a perfektně ho vyleští. Prstýnky nošením získávají patinu, proto vyžadují pravidelné přeleštění.

Matný povrch uchvátí ty, kdo stojí o decentní vzhled. Volit můžete z řady způsobů, jak povrchu dodat matnost.

 • Pískování (sandblasting): velice jemné a neokoukané opracování povrchu. Rychle se ale opotřebuje, proto nezapomínejte na pravidelné návštěvy vašeho klenotníka.
 • Kartáčování/broušení (brushing): hrubší povrch na první pohled připomíná vzor. I přes větší životnost je v tomto případě třeba péče klenotníka.
 • Drásání (stippling): rovnoměrná textura vzniká pomocí speciálního kladívka. Svým matným vzhledem připomíná kámen. Jelikož úprava proniká hlouběji do kovu, vydrží déle a skryje i drobné škrábance a rýhy způsobené nošením.
 • Kování (hammering, icing): velmi odolná úprava je vytvořena údery klenotnického kladívka. Kování dělíme na klasické (nejběžnější, kladívkem se zaoblenou stranou se vytváří překrývající se jamky), vertikální (použitím úzkého dlouhého kladívka vzniká vzor připomínající stromovou kůru) a ryté (s pomocí různých nástrojů se rodí různorodé vzorky).

Gravír

Uvažujete, jak zachovat památku na svůj velký den a moci ji nosit stále u sebe? Svatební fotografie a video s radostí budete sledovat s rodinou a přáteli. Avšak snubní prsten budete na prsteníčku nosit neustále. Nechte si proto na něj vygravírovat upomínku na svůj svatební den. Zlatník podle vašeho přání na vnitřní stranu obroučky vetkne váš osobitý vzkaz.

A co se na snubní kroužky nejčastěji vyrývá? Největší oblibu si získává datum svatby, jména novomanželů, přezdívky, srdce nebo symbol nekonečna. Jestliže hledáte něco originálního, zvažte GPS souřadnice místa, kde jste seznámili, měli první rande, nebo se vzali. Neotřelé bývá i gravírovaný otisk prstu nebo obrazce, které dostanou svoji podobu ve chvíli, kdy přiložíte oba prsteny k sobě.

      

 
Vykrojení

Mezi netradičním způsobem zdobení snubních prstenů se aktuálně prosazuje i vyřezávání. Šikovný zlatník dokáže vytvořit motiv, po němž toužíte. Symboly, které vznikají pod zkušenýma rukama klenotníka, naleznete na dámských i pánských kroužcích. Minimalistické kousky dotváří pár jednoduchých tahů, netradiční a vintage modely charakterizují komplikované vzory a ornamenty. Inspirace vychází z přírody, tajuplnosti Orientu anebo přímých geometrických linií. 

Vykrojení se hodí jak na hladké prstýnky, tak na doplnění kroužků s kamínky. Nejvhodnějším materiálem je tradiční zlato.

Na jakém prstu nosit snubní prsten

Nošení snubního prstenu na levém prsteníčků vychází z tradic starověkých Řeků a Římanů. Podle dávných mýtů věřili, že právě tímto prstem prochází vena amoris neboli žíla lásky vedoucí přímo k srdci. Křesťané prsteníček zdůvodňují tak, že při svatebním obřadu se kněz prstenem dotkne prvních tří prstů ve jménu Otce, Syna a Ducha svatého a následně na ten čtvrtý obroučku navlékne.

Na levém prsteníku se nosí snubní prsten v České republice, na Slovensku, ve Velké Británii, Spojených státech a Francii.

Kde koupit snubní prsteny

Svatby představují velký byznys, jehož nedílnou součástí jsou i snubní obroučky. Dnešní snoubenci si mohou vybírat ze stovek vzorů a typů. Rovněž mohou hledat inspiraci a nakupovat nejen v kamenných obchodech, ale i na internetu. Podívejme se spolu na klady a zápory jednotlivých možností.

Kamenný obchod

Tradice je tradice a mnohé páry spolu vyrážejí na tour de klenotnictví, aby objevily prstýnky, které navždy spojí jejich život. Společně obdivují nabídku zlatnictví a zkoušejí různorodé designy. Ihned vidí, jak jim model sedí.

Výhody Nevýhody
Možnost prsteny ihned koupit a odnést si je Nedostatek soukromí a času a z toho plynoucí „nervozita“ z přítomnosti prodavačů v obchodě
Možnost prsteny si ihned vyzkoušet Cena
Možnost nechat si prsteny ihned upravit Omezená nabídka

Zásnubní prsten lze po svatbě nosit různě. Nejčastěji ho nevěsty nechají na levém prsteníčku tak, že první a blíže k srdci patří snubní kroužek a hned po něm ten zásnubní. Pokud by však obroučky spolu neladily, můžete přemístit zásnubní prsten na levý, nebo pravý prostředníček.

Pro zajímavost: Podle některých indických tradic nosívají novomanželky snubní prstýnek na prsteníčku na noze.

Internetové obchody

Obchod se z kamenných prodejen přesouvá na internet. Doba se zrychluje, času máme méně a dospívá počítačová generace. Tyto faktory podporují rozvoj internetových klenotnictví, která mají prostor experimentovat s designem a materiály. Dnes si lze online pořídit téměř cokoliv včetně snubních prstenů.

Jestliže se rozhodnete si své obroučky vybrat v klidu domova nad šálkem kávy nebo u sklenky vína, pamatujte na pár základních pravidel, jimiž se nakupování na internetu řídí:

 • Kontrola recenzí obchodu,
 • Zkušební kontakt prodejce (jestli jsou jeho kontakty funkční),
 • U neznámých e-shopů nakupovat na dobírku,
 • Kontrola obchodních podmínek a certifikátů (především registrace u puncovního úřadu).

Budete-li mít možnost internetové klenotnictví navštívit, osobně si zboží prohlédněte a vyzkoušejte. Tuto příležitost občas nabízejí prodejci snubních prstenů v Praze. Správní obchodníci se vám budou plně věnovat, a především u drahých prstýnků vám poskytnou všechny zásadní informace. Vysvětlí vám detaily ohledně použitého materiálu a typů zdobení.

Výhody Nevýhody
Cena Doba doručení je minimálně 24 hodin
Pohodlí při nákupu kdykoliv a odkudkoliv Ne každý obchod nabízí poštovné a balné zdarma
Široká nabídka Možnost nedůvěryhodného obchodu

Výroba na míru

Vysnili jste si ideální snubní prstýnky? Víte přesně, jak mají vypadat? Chcete takové, které nikdo jiný nemá? Pak je pro vás výroba na míru to pravé. Nejprve musíte najít důvěryhodného zlatníka a seznámit ho se svou představou. Ten vám na jejím základě připraví 3D model, podle kterého následně vyrobí snubní prsteny.

Výhody Nevýhody
Cena Delší doba výroby
Osobitý a originální prsteny
Možnost volit kov a typ zdobení

Zajímavosti o snubních prstenech

 • Z bílého zlata se vyrábí celých 73 % snubních prstenů.
 • V dobách starověkého Egypta se snubní prsteny splétaly z rákosu nebo konopí. Později se využívala i slonovina, železo a bronz.
 • Safír ve snubním prstenu přináší podle symbolického jazyka šperkařů do manželství štěstí.
 • Jen ve Spojených státech se na výrobu snubních prstenů spotřebuje 17 tun zlata.
 • Jména novomanželů patří k nejoblíbenějším gravírovaným nápisům u snubních prstenů.
 • Pokud partneři trpí alergií na kovy, mohou si nechat snubní prstýnky vytetovat.

Snubní prsteny symbolicky spojují život zasnoubeného páru, potvrzují jejich partnerství a zdůrazňují vzájemnou lásku a oddanost. Věnujte proto hledání obrouček dostatek času i pozornosti. Zvolený kousek byste totiž z prstu neměli sundat do konce společného života. Zaměřte se na pohodlné prstýnky, které odpovídají vašemu vkusu a životnímu stylu.  

      

 

Kontakt
email: otazky@eppi.cz 
telefon: +420 739 706 777
webová stránka: https://www.eppi.cz/ 
facebook: https://www.facebook.com/Eppi.sperky/ 
instagram: https://www.instagram.com/eppi.cz/