Svatební Expo

Rozhovor ve Svatebním domě NUANCE

Co by měla nevěsta vědět, než si začne vybírat svatební šaty? O čem je práce svatebního salónu a proč je Svatební dům Nuance již několik let stálým partnerem a vystavovatelem veletrhu Svatební Expo?

Na tyto i další otázky nám odpovídal spolumajitel Svatebního domu Nuance, pan Viktor Blažek.

Jaké základní věci by měla nevěsta dopředu vědět, než si začne vybírat svatební šaty?

 Je důležité, aby znala své priority, zda jí záleží především na tom, jak bude ve svatební den vypadat, nebo spíše na ostatních segmentech svatby. My cílíme na nevěsty, které chtějí vypadat co možná nejlépe, říkáme tomu „Mít na sobě nejkrásnější šaty života“.

Dá se říct, že některá něvěsta dává svatebním šatům malou váhu a některá naopak velmi velkou váhu, a je zde nějaká přímá úměra výšce rozpočtu, kdy svatba může být například za 200 tisíc korun a nevěsta zaplatí za šaty 40 tisíc korun nebo druhý příklad svatby za 200 tisíc korun a nevěsta vydá za šaty 10 tisíc korun. Je to tak? 

 Přesně tak, úměra důležitosti svatebního oděvu vyplývá z daného rozpočtu. Nevěsta i ženich si musejí stanovit tento poměr.

Když k vám nevěsta přijde, jaká je vaše první otázka?  

 První otázkou je - jak si představujete, že budete ve svůj svatební den vypadat a jakou roli a význam svatebním šatům přikládáte. Když si nejsme jistí, v jaké kategorii tahle úvaha je, tak se zeptáme, jakou má představu o částce, zda chce šaty koupit nebo půjčit. Vysvětlíme, že u nás se jedná o barcelonskou značku Pronovias, která je relativně drahá, např. ve Velké Británii mají salony dokonce pořadníky na zkoušku před prodejem. V ČR porevoluční dovozový boom způsobil, že si někdy nevěsty představují, že je všeho zboží takový dostatek, že mohou mít i krásné značkové luxusní šaty za málo peněz. K výběru jednotlivých typů šatů se potom vážou otázky, kde se obřad a svatba koná, zda bude v kostele, na zámku, na louce apod.

Když si chtějí nevěsty šaty koupit, s jak moc velkým předstihem se musí objednat?  

 Je několik typů nevěst – některé přijdou už s jasnou představou, dopředu si prohlédnou katalog nebo webové stránky a přijdou již s výběrem, kdy si konkrétní model vyzkouší a v případě, že i střih odpovídá jejich představám, tak si konkrétní šaty zakoupí nebo objednají z Barcelony. Tyto nevěsty musí přijít nejpozději 4 měsíce před svatbou. Jiné nevěsty si k zakoupení vyberou ze skladu Nuance nebo sezónního výprodeje, tedy, objednají se z týdne na týden a po zkoušce si šaty rovnou odnesou nebo deponují v salonu až do svatby.

Jak dlouho doručení z Barcelony trvá?  

 Zhruba 2-3 měsíce, vždycky je i expresní možnost do cca jednoho týdne, ale za to se samozřejmě připlácí.

Dá se určit poměr půjčovaných a prodávaných šatů?   

 80% se půjčuje, 20% prodává – snaha všech salonů by měla být více šaty prodávat.

Na co se především nevěsty ptají?   

 Vzhledem k naší reklamě přicházejí nevěsty s obavou, že jsme extrémně drazí. Tak jim vysvětlíme, v čem ta cena spočívá, a poté jsou většinou i mile překvapeny, že vhledem ke kvalitě Pronovias ceny nejsou až tak dramatické nebo jsou dokonce podobné jako jinde. Celkově je však povědomí o nás takovéto. Což jsme ale udělali záměrně, abychom snížili procento zbytečného jednání s nevěstami, které si určitě u nás šaty pořídit nechtějí.

Co se tedy týče současného fenoménu, kdy nevěsty tráví hodiny tím, že obíhají různé salony a zkouší si šaty všude možně, což ve své podstatě není špatné, protože je běžné, že i slečny musí vyzkoušet šaty a vybrat ty pravé, ale pokud už jdou k vám s tím, že si je u vás půjčit ani koupit nechtějí, a tím vás v podstatě zdržují, dají se dopředu poznat takové nevěsty?  

 Nedají. Jsou zde dva faktory – zkažený trh půjčováním, jak já s oblibou říkám „čehokoliv za cokoliv“, kde grácie výběru nejslavnostnějšího oděvu byla zpřetrhána hrozným způsobem, a některé nevěsty k tomu přistupují tak, jako když jdou na tržnici, což je samozřejmě špatně. Procento nevěst, které to začínají vnímat a nepřistupují k tomu právě takto, se naštěstí zvyšuje. Druhým faktorem je, že mnoho salónů má hromady laciného zboží, na kterém je to poznat a jehož zkoušení tolik netěší, a tudíž k nám jdou nevěsty pro „kulturní zážitek“, jdou někam, kde si to chtějí užít, i když vědí, že si to stejně nepůjčí. A na sociálních sítích zveřejní, byla jsem v Nuanci, musela jsem to zažít.

Takže malé doporučení slečnám, které se chystají se svými kamarádkami vyrazit do salonů a zkoušet jedny šaty za druhými, by mohlo být zamyšlení se nad rolí svatebního salonu, vynaloženého času, kdy se o ně v salonu starají, cena zobrazující lidskou práci, která v tom je zahrnutá apod.   

 Ano, to je s jednou nevěstou zhruba 2 hodiny specializované práce za nemalou hodinovou sazbu, zkoušení až 10-ti modelů, navíc se šaty tímto neustálým zkoušením opotřebovávají apod.

Mnoho salónů kvůli tomu zavedlo nedávno i poplatek za zkoušení, máte ho také?  

 K této vlně jsme se přidali, protože jsme chtěli podpořit kolegy. Na odliv zákazníků to nemá žádný vliv a naštěstí už se to pomalu dobře dostává do povědomí nevěst a berou to spíše jako samozřejmost.

Jak vysoký je u vás tento poplatek? 

 300 Kč za zkoušku za hodinu a půl.

Dá se procentuálně vyčíslit, kolik je reálných prodejů či zapůjčení ze 100 zkoušek? 

 Ano, řekněme, že je to méně než polovina.

Co se týče pojištění, ptají se nevěsty, co se stane, když šaty nějakým způsobem poškodí? 

 Pojistit si je můžou maximálně nevěsty samy, nám je pojišťovna nepojistí. V rámci půjčení se sepisuje smlouva, kde součástí je i ceník poškození a půjčovní řád. Za celou dobu naší existence (od roku 1990) jsme měli asi jen dvakrát totální zničení a jednu krádež, ale většinu věcí umíme opravit. Mezi nejčastější poškození patří silně zašpiněné šaty, roztrhané, polité vínem nebo propálené.

Kolik taková oprava za poškozené šaty stojí? 

 Umíme to tak, že šaty, které mají například půjčovní hodnotu 20.000 Kč, opravíme do 3.000 Kč. Pokud se jedná jen o čištění, polití vínem atd., za to neúčtujeme nic.

Už jsme si něco málo řekli k tomu, v čem se lišíte oproti ostatním salónům, že poskytujete určitou exkluzivní značku, zážitek, že se nevěstám věnujete, co ještě nevěsty najdou pouze u vás? 

 Umíme zakládat a zužovat krajkové šaty. Dělá se to krejčovsky ve švech, to většina salónů neumí a některé nedělají úpravy vůbec. To pak obnáší nutnost mít plný salón šatů, aby z té hromady na danou postavu alespoň některé sedly.

Takže díky vaší zkušenosti a délce fungování nabízíte oproti jiným více odbornější práci?   

 Je to řehole, nevěsty jsou u nás občas překvapené, že nemáme jejich konkrétní velikost, ale my jim vysvětlíme, že máme takovou škálu čísel, které umíme dát do plusu i do mínusu, abychom především dovezli celou řadu modelů z nejnovější kolekce, místo jen číselných duplicit, protože umíme dokonale upravovat. Navíc, jakýkoliv model si může zákaznice ve svém čísle objednat.

Co se týče ještě trendů svatebních šatů, registrujeme různé čínské, ruské firmy - je to dáno tím, že to jsou návrháři a dělají unikátní šaty na míru nebo o čem jsou tyto zahraniční subjekty, které jsou tady nahledatelné? 

 Čínské jsou většinou plagiátorské záležitosti (mluvíme-li o tisících manufaktur, do kterých míří zakázky málo i velkoobchodníků z celého světa se zadáním: šaty podle posledních trendů za co nejméně peněz). Tomu odpovídá kvalita střihů, materiálů i zpracování. Ovšem nejdražší čínské svatební značky jsou výborné, pro český vkus asi nepoužitelné, a ještě daleko dražší než např. Pronovias, svým velikášským pojetím orientované na arabské zákazníky. Co se týče Rusů, mají skvělý tah na branku, vzniklo několik velmi působivých firem, většinou se odvíjejících od návrháře nebo návrhářky, a myslím, že se budou postupně umět celosvětově prosadit.

Existuje i taková turistika, kdy si nevěsty jedou třeba koupit šaty do Londýna, Barcelony,  Paříže? 

 Existuje, menšinová – tam se ale všude prodává, takže v momentě, kdy chtějí půjčit, tak se vrátí zpátky. Samozřejmě existují celebrity nebo lidé s vysokými příjmy, kteří to neřeší, jedou do Barcelony a tam si to koupí.  V Nuanci se nám stává i opak, že si zákaznice vyzkouší v Barceloně a po návratu do Čech přijde, objedná si daný model a my jí ho poté dokonale upravíme na postavu. To je vskutku naše velká deviza, která není vůbec samozřejmá ani v zahraničí.

V jaké cenové hladině se celkově pohybujete?

 Začínáme od 12.900,- za půjčení a prodej od 35.000,- až po 350.000,-

Už léta patříte mezi vystavovatele a partnery našeho veletrhu Svatebního Expa, jak se vám s námi spolupracuje a jak byste okomentovali Expo jako takové? 

 Všechny veletrhy v republice vznikly inspirací veletrhem v Diplomatu. Svatební Expo je projekt, který, jak jste měli v původním názvu – veletrh fakt jinak, byl a je opravdu něco jiného, a proto mu zachováváme přízeň. Expo má propracovaný systém meziroční podpory vystavovatelů a tým flexibilních profesionálů. Co se týče menších regionálních svatebních veletrhů, myslíme si, že tam nic nového nevzniká, splétají se tam věci, prostředí a duch „půjčovatelství“. Takže za nás si myslím, že by se spíše vystavovatelé měli soustředit a vynaložit síly na velké veletrhy v Praze a Brně, a to maximálně na dva ročně v každé metropoli. Lidé za nimi rádi přijedou a takováto koncentrace sil a peněz přinese veletržní rozvoj, neboť ten nespočívá v množství, nýbrž v kvalitě.

My sami si právě říkáme, zda je rozumné dělat koncept mini veletrhů v regionech, anebo se naopak snažit nevěsty více motivovat, aby si dojely z těch menších měst na veletrh do Prahy nebo Brna.

 My vzhledem k tomu, že jsme nezačínali v Praze, začínali jsme po celé republice v Ústí, Liberci, Příbrami, Českých Budějovicích apod., známe podmínky v regionech a víme, že veletrhy v menších městech podporují nesmyslnou ideu toho, že je možné získat dokonalé šaty za levný peníz, což je cesta zpátky.  Za levný peníz je možné získat šaty přijatelné, což nebývá splněným snem. Ale pozor, tím neříkám, že výtvarně nadaní lidé, mající na to invenci, prostor a čas, se neumějí na svatbu obléci třeba ze secondhandu! Já mluvím o masáži některých půjčoven o luxusu a značkovosti za hubičku.

Co víc bychom pro vás, jako organizátorři veletrhu Svatebního Expa, mohli udělat? 

 Rok od roku jsme spolu hovořili, když byla nějaká potřeba, jako třeba ozvučení všech prostor, kdy jsme se shodli na tom, že je to důležité a nyní to tak funguje, což je super. Z přehlídkového stanu, který poslední roky už nešlo zajištovat tak kvalitně a dokonale, se přesunuly přehlídky nahoru do patra, taky skvělé. Ještě by se nám osobně líbilo soustředit svatební salony na jedno patro, protože si myslím, že v přímém srovnání jsou věci více jasné a lépe by se vše vytříbilo. Celková organizace Svatebního Expa je ale perfektní.

Svatební Expo, veletrh fakt jinak, veletrh, který dává víc - podporuje své vystavovatele celoročně. Obecně veletrhy se vytvoří, přijdete na tu akci, akce skončí a v podstatě končí po dvou dnech i ta spolupráce. Proto my přicházíme s dalšími věcmi, kdy si chceme více povídat, zajímat se, psát, publikovat, chceme podporovat a zviditelňovat naše partnery a vystavovatele dále na našich portálech, prostřednictvím elektronických knížek apod.

 Trh je roztříštěný i ve vaší branži. Tak, jako vzniká spousta salonů, tak vzniká spousta svatebních portálů, které se navzájem zkouší a kopírují bez nových nápadů, a je potřeba to trochu zracionalizovat, aby se o svatebním oboru ve všech jeho odnožích mluvilo profesionálněji. Mnohdy totiž i v seriózních společenských časopisech a webech čteme od módních redaktorek o svatebních trendech pěkné nesmysly. Mě se kdysi ptali editoři z Wikipedie, jak bych historicky doložil své encyklopedické ambice ohledně svatebního průmyslu, tak jsem jim napsal, že česká svatební branže teprve vzniká, neboť až v okamžiku, kdy se půjčovny přerodí v relevantní obchody se svatební módou, kde se budou šaty prodávat, představy i očekávání zákazníků se díky tomu sjednotí se zahraničím, bude tím umožněn výrazný finanční růst kvalitních salonů, tehdy už jistě budu kmetem a pro ně vhodným adeptem. Zatím jsem jen Svatební guru.    

Více informací a svatebních šatů na webových stránkách: https://www.nuance.cz/ 
nebo na Facebooku: https://www.facebook.com/nuance.cz/ 

NUANCE svatební dům Praha                           NUANCE svatební dům České Budějovice 

Národní 23, 110 00 Praha 1                                  Biskupská 31, 370 01 České Budějovice

telefon: +420 737 438 084                                    telefon: +420 737 014 374

email: pronovias@nuance.cz                                email: sanpatrick@nuance.cz 

   


  

 
  

  

 

PŘEČTI SI ONLINE